התחזית הסופית – סיכוי שישראל ביתנו ומר"צ ישבו ביחד – בבית

forecast15_3he_50

בימים האחרונים הוספתי מנגנון פיצוי על שגיאות סוקרים. המנגנון מחשב לכל סוקר בנפרד פיצוי שהוא ההפרש בין התחזית שלו לבין התוצאה בפועל. היא גם בודקת סטיית תקן בין פיצויים שונים עבור מערכות בחירות שונות, ומתחשבת בפיצוי רק אם הפיצוי אכן עקבי במערכות הבחירות השונות. למשל, אם במערכת בחירות אחת, התחזית על פי הסוקר היתה 20% ובפועל המפלגה קיבלה 15% (הפרש 5%) ובמערכת בחירות אחרת התחזית היתה 10% ובפועל המפלגה קיבלה 7% (הפרש 3%), אז הפיצוי לסוקר יהיה הממוצע – 4%. אבל אם במערכת הבחירות השניה המפלגה בפועל קיבלה 15% (הפרש 5% -), אז לא יהיה פיצוי כי ההפרשים 5% ו 5% – רחוקים מדי ולא עקביים.

התוצאה המתקבלת במקרה זה היא להלן:

forecast15_3he_0

כפי שניתן לראות מר"צ וישראל ביתנו לא מצליחות להכנס לכנסת בכלל. למר"צ עוד יש סיכוי שכן אנחנו חוזים שיש סיכוי של 3 מתוך 10 שהיא תכנס לכנסת. הסיבה לשתי המפלגות היא התוצאות העגומות יחסית בסקרים האחרונים וגם המגמה שלאורך מערכת הבחירות היתה עקבית ובירידה. עוד על המגמות של המפלגות אפשר לקרוא בפוסט של טל גלילי בבלוג שלו, סקר רע. אם לא די בזה, הרי שהסוקרים נוהגים לתת למפלגות אלו תוצאה שהיא גבוהה ב 1-2% יותר מהתוצאה שמתקבלת ביום הבחירות. כך למשל ב 2009, הסקרים העניקו 5-7 מנדטים ומר"צ קיבלה 3, ב 2006 5-6 מנדטים ומר"צ קיבלה 5, וב 2013 הסקרים העניקו 5-7 מנדטים במגמת עלייה, ומר"צ קיבלה 6. מגמת הירידה בתוספת הפיצוי לכך שהסקרים כנראה מציגים את המפלגות במצב קצת טוב יותר מההצבעה בפועל דוחפים את שתי המפלגות אל מתחת לאחוז החסימה. כמו כן, העדרותן של שתי המפלגות וחלוקת המנדטים שהיו מקבלות בין השאר מעלה את סיכויי הרצוג ולבני להקים קואליציה. כזכור, קודם לכן הסיכוי היה אפסי במקרה שבו החרדים מסרבים לשבת בקואליציה עם יש עתיד, אבל עכשיו הוא כ 20%. ניתן לראות זאת גם לפי מנדטים. קואליציה של יהדות התורה-ש"ס-כולנו-המחנ"צ מעניקה כ 53 מנדטים – אחד פחות מהמנדטים הדרושים להקים קואליציה עם המנעות הרשימה המשותפת. (הערה – "רוב של 4 קולות" בגרף משמעותו שהממשלה שורדת/מעבירה חוקים גם אם 3 ח"כים מהקואליציה מצביעים נגד עמדתה. בפועל יש הפרש של עד 8 במקרה כזה. כנ"ל "5 קולות" ו "6 קולות" עם 4 ו 5 ח"כים שמצביעים נגד עמדתה, בהתאם).

מעבר לירידה של ישראל ביתנו ומר"צ, יש גם עליה למפלגת כולנו. טל גלילי מאפיין אותה בעלייה ל 9 מנדטים אבל בסקרים האחרונים יש רמזים לעליה נוספת. כך למשל בסקר פאנלס של הג'רוסלם פוסט מ 11.3.15, מקבל כחלון 10 מנדטים. בסקרים של פאנלס, הפעם האחרונה שכחלון קיבל 10 ומעלה מנדטים היתה באמצע דצמבר – לפני 3 חודשים (כך בסקר ערוץ הכנסת 14.12.14 ובסקר הג'רוסלם פוסט/מעריב מ 17.12.14). בדומה לכך סקר דיאלוג מ 11.3.15 מעניק לכולנו של כחלון 11 מנדטים. במשך החודשים האחרונים סקרי דיאלוג מציגים אפילו 10 מנדטים כששאר הסקרים מציגים 8-9. אבל הפעם האחרונה שסקר דיאלוג העניק לכחלון מעבר ל 10 מנדטים היתה עם 12 מנדטים ב 17.12.14. (סקר דיאלוג שהתפרסם בערוץ 10 מה 13.3.15 מעניק לכחלון 10 מנדטים). בשורה התחתונה, שני מכוני סקרים בלתי תלויים מראים בשבוע האחרון את כחלון בעליה לרמה שהוא לא קיבל מאז דצמבר.

יש עוד סיבות להעריך שכחלון יעלה. בחירות אלו הן ככל הנראה בחירות של "שינוי." האזרח רוצה שינוי. בסקר בארה"ב למשל, עלה שהבחירות הקרובות של 2016 לנשיאות יהיו בחירות של שינוי – 60% רוצים שינוי. אותו סקר גם דגם כיצד הילארי קלינטון וג'ב בוש, מתמודדים עתידיים, נתפסים כשינוי לאחר שהם מייצגים למעשה דור המשך לנשיאים ג'ורג' בוש האב והבן וביל קלינטון מתקופת 1988 ועד 2008. לא ידוע לי על סקר דומה בארץ אבל מבין שלל המועמדים – נתניהו, הרצוג, לבני, לפיד בנט וכחלון, סביר שיהיה זה כחלון שייצג שינוי יותר מכל אחד אחר. מפלגתו היא מפלגת האווירה הקלאסית – מפלגה חדשה ששמה דגש על בעיות חברתיות ומסרבת לתמוך באחד ממועמדי המפלגות הגדולות, בדיוק כמו מפלגת הגמלאים של בחירות 2006 ומפלגת יש עתיד של בחירות 2013. לשתיהן היתה עליה קטנה ממש בסקרים האחרונים שהתפרסמו בימים האחרונים לפני הבחירות ושתיהן הציגו תוצאות עליה הרבה יותר מרשימה ביום הבחירות בפועל.

לכן בהערכה הסופית חישבתי את הפיצוי למפלגות הגמלאים 2006 ויש עתיד 2009 כפיצוי עבור "מפלגת אווירה" והענקתי לכחלון 50% מהפיצוי הזה (גם נחמיה גרשוני-איילהו, בהערכותיו במאגר הסקרים פרוייקט 61 מעניק "פקטור הפתעת הבחירות" למפלגת כולנו). עם הפיצוי הזה, מקבלים את ההערכה הסופית הזו:

forecast15_3he_50

תוצאה זו רק מגבירה את הנטייה של מפלגות מר"צ וישראל ביתנו לרדת מתחת לאחוז החסימה. מצד שני, היציבות של ממשלת ימין עולה בתרחיש כזה. ממשלה כזו תוכל להשיג כ 67 מנדטים. מנגד, בתחזית המקורית ללא "פיצוי מפלגת האווירה" עלה שרוב של ששה קולות (66 מנדטים) ידרוש הקמת ממשלת אחדות.

לשם השוואה, הנה התוצאה שהמודל חוזה עבור בחירות 2013, עם 50% פיצוי שמוענק ליש עתיד:

forecast15_3he_2013_50להעריך ששתי מפלגות לא תעבורנה את אחוז החסימה כשבסקרים כולם שתיהן עוברות את אחוז החסימה זה הרבה יותר נועז ממה שהייתי מעדיף לחזות. כפי שרואים למרות שהתחזית ל 2013 מאוד קרובה למציאות (שורש סכום ריבועי השגיאות הוא רק 5), אך בכל זאת היא מעניקה למר"צ 5 מנדטים על סמך הפיצוי ובפועל היא קיבלה 6. מדובר בשגיאה של מנדט אחד של המודל שהופכת לשגיאה של 3-4 מנדטים אם המפלגה לא עוברת את אחוז החסימה. הייתי יכול למשל להעניק למר"צ באופן פרטני רק 50% מהפיצוי שהיא לכאורה צריכה לקבל על פי המודל עם הפיצויים. אז מר"צ היתה עוברת את אחוז החסימה והיינו רואים תמונה כזו:

forecast15_3he_2013_50_meretz_correction

מעבר לכך שכאן מר"צ עוברת את אחוז החסימה, הרצוג מקבל סיכויים גבוהים יותר להקים ממשלה. ניתן לראות זאת שהרצוג ולבני יכולים להקים ממשלה של מר"צ-יהדות-ש"ס-כולנו-המחנ"צ עם 57 מנדטים והמנעות הרשימה המשותפת בעוד נתניהו יכול להקים ממשלה של יחד-יהדות-ש"ס-הבית היהודי-כולנו-הליכוד עם 64 מנדטים. אך בעוד הרצוג ולבני יכולים להקים קואליציה עם יש עתיד במקום יהדות התורה וש"ס, לנתניהו אין ברירה, ובסיכום הרצוג ולבני עומדים בראשות 2/3 מהקואליציות האפשריות כאשר נתניהו עמוד בראשות 1/3.

הדבר מאפשר הצצה לתרחיש שבו מר"צ כן עוברת את אחוז החסימה. אך כשמדובר בהערכה הסופית, אני מעדיף להשאיר את ההערכה נועזת יותר על כנה מאשר לשחק עם מנגנון הפיצויים כדי להבטיח באופן מלאכותי או פרטני שמר"צ תעבור את אחוז החסימה.

3 thoughts on “התחזית הסופית – סיכוי שישראל ביתנו ומר"צ ישבו ביחד – בבית

 1. דוד

  א. כל הכבוד על תחזית ברורה שמאפשרת בדיקה ומרשים שלא נכנסת לפיתוי של תיקונים אדאוקיים.
  ב. לא הבנתי למה מגיע למרץ פיצוי. מה זה המודל עם הפיצויים?

  1. יצחק Post author

   לא מגיע לה פיצוי. אבל המודל לא מושלם, כפי שניתן לראות שבתחזית 2013 הוא מעניק למר"צ 5 מנדטים והיא קיבלה 6 בסוף. וגם הנתונים לא מושלמים. אין לנו סקרים מהיום למשל.
   אז פיצוי למר"צ זה סוג של ניסיון לבטא את חוסר הוודאות, אבל כיוון שבאמת מדובר באד-הוק עדיף בלי.
   סה"כ אם מר"צ תכנס וישראל ביתנו לא, אז המודל יספוג ~4 מנדטים שגיאה על מר"צ ושאר הסקרים והתחזיות ~4 על ישראל ביתנו וזה יתאזן :)
   ואם בשניהם המודל טועה, אז מה לעשות, זו שגיאה רצינית.

  2. יצחק Post author

   מנגנון הפיצויים זו דרך להתמודד עם העובדה שמכוני סקרים שונים נוטים להעריך מפלגות שונות בהערכת חסר או יתר.
   זה לא תלוי רק במכון הסקרים. לפעמים המצביעים משנים דעתם בסוף, לפעמים מצביעים של מפלגות שונות יענו יותר או פחות לסקרים ולכן יש חוסר איזון במדגם שמכון הסקרים קיבל. מכון הסקרים מנסה לשקלל את התוצאות כדי להסיר את חוסר האיזונים ולקבל מדגם מייצג אבל הנוסחאות לא מושלמות.
   זה יכול להיות תלוי במכון הסקרים עצמו – האם הוא נותן מענה נכון לשפות שונות – לרוסית, לערבית, לאנגלית, לצרפתית, האם הוא נותן מענה גם לקווי טלפון רגילים, גם לאינטרנט, גם למובייל, וכל מיני דברים.
   אז בסוף אם יוצא שמכון סקרים מסויים נוטה להעריך שהליכוד מקבל 10% כשהוא מקבל 8%, והמודל רואה שעל פי התחזית לפי מכון הסקרים הזה, הליכוד צריך לקבל 15%, המודל מתקן את התחזית ומחשיב כאילו הוא קיבל 13%.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים