תמיכת הרשימה המשותפת קריטית למחנה הציוני

 

forecast3_3he

ראש הממשלה נסע לארה"ב לנאום בקונגרס על איראן. הדבר יכול ליצור סדר יום חדש שעלול לשנות את מגמת החלשות הליכוד שמסתמנת לכאורה בסקרים. נראה שהחלפתו נראית ריאלית מתמיד, אך מה הם באמת הסיכויים להחלפתו? האם בכלל ניתן למדוד את זה?

אתרים שונים כמו בטל בשישים מציגים סיכויים להקמת קואליציות שונות, אך לא מראים את התמונה הכוללת – מה הסיכוי להקמת קואליצית ליכוד ביחס לקואליצית המחנה הציוני? על מנת לחשב את הסיכויים, ספרתי קואליציות – כמה קואליציות מתוך סך כל הקואליציות האפשריות יש לנתניהו בתרחישים שונים וכמה יש להרצוג ולבני באותם תרחישים והתוצאות מוצגות לפניכם.הנחת הבסיס היא שככל שיש יותר קואליציות אפשריות, יכולת התמרון בין המפלגות קלה יותר, וסיכויי הקמת הממשלה גבוהים יותר. פרטים נוספים על תהליך החישוב ניתן לקרוא תחת מתודולוגיה.

על פניו, נראה מהחישוב שיש סיכוי ממשי להחלפת השלטון – כמעט סיכוי של 50%-50%, כהטלת מטבע. אך הדבר תלוי מאוד ברשימה המשותפת. ללא תמיכת הרשימה המשותפת יש 0% – שום סיכוי – להחלפת השלטון! ב 2% מהמקרים נוצר מצב שאין למפלגות ברירה אלא להקים ממשלת אחדות, וברוב המוחלט הליכוד יכול להקים שלטון לבדו, גם אם יבחר לבסוף להקים ממשלת אחדות.

הרשימה המשותפת לא מתחייבת כרגע לתמיכה במחנה הציוני. עצם השם – המחנה הציוני – כבר מעורר התנגדות בקרב הציבור הערבי. יצחק הרצוג וציפי לבני נאלצו להסביר את הבחירה בשם בארוע המפלגה בואדי ערה בשבת שלווה בהפגנות אלימות מצד חלקים בציבור הערבי. לא רק זאת, אלא שהמחנה הציוני תמכה בפסילת חנין זועבי בועדת הבחירות – מה שכבר מטיל בספק את תמיכת הרשימה המשותפת וסיכויי הקמת קואליציה של המחנה הציוני. זועבי עצמה מתנגדת להמלצה ותמיכה במחנה הציוני.

אך גם אם תתמוך, הרכבת הממשלה תלויה בשותפות האחרות. איימן עודה מהרשימה המשותפת פנה בעימות ערוץ 2 לאריה דרעי והציע לו להקים ברית של מדוכאים ומוחלשים. דרעי השאיר את האופציה פתוחה אך סייג שבעבר המפלגות הערביות נמנעו מלטפל בבעיות האזרחיות לטובת הבעיה הפלסטינית. עודה הסביר שמבחינתו, מדובר בבעיה קשורה, ולכן טיפול בבעיה אחת מצריך טיפול בשניה. נראה שאין בינהם הסכמה, וגם עצם הפניה במהלך העימות מבהירה את אי ההסכמה. אם היה בסיס אמיתי לשותפות, סביר שהפניה לא היתה נעשית בעימות אלא במפגשים פרטיים. הפניה בעימות מטרתה כנראה ליצר תהודה לרעיון על מנת שאנשי השטח של ש"ס יפתחו ליוזמה. אך כאשר ש"ס של דרעי נאבקת ומתחרה מול יחד של ישי, ספק רב אם היא יכולה להכנס לממשלה עם הרשימה המשותפת. רוב בוחריה נוטים ימינה, ואם אפילו רק חלק מהם יעברו כתוצאה מכך ליחד, עלולה ש"ס למצוא את עצמה בבחירות הבאות מתחת לאחוז החסימה. במידה שש"ס לא תתמוך בקואליציה של המחנה הציוני שמסתמכת על הרשימה המשותפת, סיכויי המחנה הציוני יורדים ל 25% בלבד גם עם נכונות הרשימה המשותפת לתמיכה. מהטלת מטבע אחת עברנו לשתי הטלות מטבע והמחנה הציוני צריכה לזכות בשתיהן.

מה לגבי כולנו כחלון? משה כחלון מגיע מהליכוד והיה בין "מורדי ההתנתקות." רק לפני ארבע שנים דיבר בכנסים סגורים על סיפוח יהודה ושומרון. כיום, הוא מצטייר לפי סקרים כמרכז נוטה לימין, ופונה בימים האחרונים לאנשי ליכוד כממשיך מורשת בגין. קשה לראות איך בתנאים כאלו הוא יוכל לתמוך בממשלה שמסתמכת על תמיכת הרשימה המשותפת. תמיכתו קריטית עוד יותר מש"ס, מכיוון שבניגוד לש"ס, הוא יכול לשבת בקואליציה של המחנה הציוני בין אם תסתמך על ש"ס ויהדות התורה ובין אם תסתמך על יש עתיד. במצב של חוסר תמיכה של כולנו בקואליציה עם הרשימה המשותפת, סיכויי הקמת קואליציה כזו אפסיים.

התוצאות כאן נובעות מתוצאות הסקרים עצמם – כרגע ללא תיקונים כלשהם. והמסקנות חדות וברורות, כך שגם אם הסקרים טועים במקצת, קשה לראות תוצאה אחרת אפשרית. ללא תמיכת הרשימה המשותפת, ויכולת לתמרן בין דרישות הרשימה המשותפת לדרישותיהן וצרכיהן של ש"ס וכולנו, אין למחנה הציוני יכולת להקים קואליציה. אם הרשימה המשותפת אכן רוצה להפיל את שלטון נתניהו, היא תהיה צריכה להתפשר על דרישותיה כדי לאפשר הקמת קואליציה בלעדי הליכוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים