כדי להפיל את נתניהו, הרשימה המשותפת לא יכולה להמנע

forecast3_3bhe

 

בפוסט הקודם הבאתי את הסיכויים לנצחון המחנה הציוני אם הרשימה המשותפת לא תומכת. בפועל הדבר חושב כאילו הרשימה המשותפת מצביעה נגד המחנה הציוני. יותר סביר בפועל שהרשימה המשותפת תצביע נגד ממשלת ליכוד אבל פשוט תמנע כשמדובר במחנה הציוני. מה הסיכויים של המחנה הציוני במקרה כזה?

כדי לבחון את השאלה, הוספתי למודל אפשרות להגדיר בתרחישים המנעות של מפלגה, או של חלקים שלה. כך אפשר לבדוק מה קורה אם ברוך מרזל נמנע בהצבעה על ממשלת ליכוד, או אם כל הרשימה המשותפת נמנעת בהצבעה על ממשלת המחנה הציוני. התוצאות מובאות לפניכם.

ראשית, הבהרה טכנית: מה המשמעות של המנעות? לפי חוק יסוד: הממשלה, ממשלה שהורכבה לאחר המלצות לנשיא צריכה לזכות בהצבעת אמון, אבל אין שום דרישה בחוק שבהצבעת אמון יצביעו 61 ח"כים. כיוון שמדובר במהלך גורלי לממשלה, סביר שכל הח"כים יהיו נוכחים, אבל חלק יכולים להמנע. כל מה שהממשלה צריכה לעשות זה לזכות ביותר קולות של "כן" מאשר "לא": yes > no. אם נוסיף את המשוואה – yes + no + abstain = 120 ונפעיל קצת אלגברה, נגיע לנוסחה: yes > 60 -½abstain. זאת אומרת, אם אף אחד לא נמנע, אז צריך מעבר ל 60 קולות "כן" ולכן נדרשים לפחות 61, אבל אם 10 נמנעים, אז צריך רק מעבר ל 55 קולות "כן" ומספיק לפחות 56.

בתרחיש הראשון רואים את המצב כמו בפוסט הקודם – כאשר אף אחד לא נמנע, והרשימה המשותפת נכונה להצביע בעד המחנה הציוני. אנחנו רואים עליה קלה בסיכויי המחנה הציוני בעקבות מספר סקרים חדשים שנוספו – מ 41% ל 43%. בתרחיש השני נבחנת האפשרות שמרזל ימנע בהצבעה, כאשר יחד חלק מהממשלה. במקרה כזה, הסיכויים לא משתנים כלל. אפשרות זו – שמרזל נמנע כשיחד חלק מהממשלה תכנס מעכשיו כהנחה קבועה במודל.

בתרחישים הבאים אנחנו רואים את האפשרויות האחרות שעומדות בפני הרשימה המשותפת – להצביע נגד או להמנע. בשני המקרים סיכויי המחנה הציוני לנצח קלושים. אם הרשימה המשותפת נמנעת, המחנה הציוני יכול להקים ממשלה צרה על סמך 53-54 ח"כים בלבד. יש שיפור קל שבקלים, מ 0% סיכוי ל 2% סיכוי, אבל עדיין מדובר באפשרות קלושה ביותר, ואין למחנה הציוני את התומכים הנדרשים גם לממשלה צרה. כדי לאפשר למחנה הציוני לנצח, ולמנוע את המשך שלטון נתניהו, חייבת הרשימה המשותפת להצביע בעד המחנה הציוני. היא לא תוכל רק להמנע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים