סיכויי הרצוג ולבני נמוכים גם אם ישראל ביתנו וש"ס תשבנה עם מר"צ ויש עתיד

forecast6_3he

בראיון לגיא זהר השבוע אמר יצחק הרצוג בהקשר להצהרות ליברמן ודרעי שיתמכו בממשלת ימין, "אני מציע לכולם להרגע, אני חושב שזה ברור לכולם שדברים שנאמרים לפני בחירות הם לא משקפים את מה שיהיה אחרי תוצאת הבחירות." בתחזית ישנן הנחות יסוד שמר"צ לא תשב עם ישראל ביתנו וש"ס ויהדות התורה לא תשבנה עם יש עתיד. אבל מה אם הנחות אלו שגויות?

בתרחישים הפעם הצבתי את ההנחה שהרשימה המשותפת נמנעת מתמיכה במחנה הציוני, שנראית כאופציה הכי סבירה כעת. זאת במיוחד עכשיו כשהרשימה המשותפת לא הצליחה להחליט על הסכם עודפים עם מר"צ כי מר"צ ציונית מדי לבל"ד. מהלך כזה היה עוזר בעיקר ליש עתיד, אך מעיד הרבה יותר על מנהיגותו של יו"ר הרשימה איימן עודה כמו גם על שאלת התמיכה של הרשימה המשותפת בממשלת הרצוג ולבני. הרי איך יתמכו בממשלה עם מר"צ ו"המחנה הציוני" אם הם מסרבים להסכם עודפים עם מר"צ? לכל היותר ימנעו, וגם כאן, סביר שאפילו יצביעו נגד אם ליברמן נכנס לקואליציה. לכן, הוכנסה למודל ההנחה שהרשימה המשותפת נמנעת אבל רק במקרים בהם הרצוג ולבני מרכיבים את הקואליציה וליברמן אינו חלק ממנה. המודל מתחשב בכל הרכב ממשלה/מנדטים בנפרד בבואו להחליט אם הרשימה המשותפת נמנעת או מתנגדת, וכך גם מרזל שנמנע רק אם יחד בקואליציה ונתניהו מרכיב אותה.

הסיכויים להרכבת ממשלה בראשות הרצוג ולבני כאשר ליברמן ודרעי אינם חלק מהקואליציה אפסיים. וגם אם מר"צ יושבת עם ישראל ביתנו, הם נותרים אפסיים, כי במקרים האלו הרשימה המשותפת מצביעה נגד ומבטלת את יכולת המחנה הציוני להרכיב ממשלה צרה. אם ש"ס מוכנה לשבת עם יש עתיד, הסיכויים עולים במעט, ומגיעים לכ 20%, ואם מר"צ וש"ס תשבנה יחד עם ישראל ביתנו ויש עתיד, הסיכויים עולים ל 30%. עדיין, ידו של נתניהו על העליונה והסיכויים שהוא ירכיב את הקואליציה גבוהים יותר.

בתרחישים האלו, חושבה יהדות התורה גם היא שלא תשב עם יש עתיד. במידה שאכן תסכים לשבת עם יש עתיד, עולה הסיכוי להרכבת ממשלה בראשות הרצוג ולבני לכ 50%. אבל גם לכל ההנחות האלו שהמפלגות השונות יסכימו לשבת יחדיו יש סיכויים מובנים. נניח שהסיכוי שישראל ביתנו תשב עם מר"צ הוא 50%, וכך גם הסיכוי שש"ס תשב עם יש עתיד, ויהדות התורה תשב עם יש עתיד. במקרה זה הסיכוי להרכבת ממשלה מצריכה שכל ההנחות יתקיימו – כ 12.5% יחד, ומתוך זה יש 50% סיכוי שבכל זאת נתניהו ירכיב את הממשלה. יוצא שסיכוייהם של הרצוג ולבני לפי זה הם כ 6%. איך שלא מסתכלים על זה, הסיכויים של הרצוג ולבני להרכיב ממשלה נמוכים.

מעבר לכך, אנחנו מתחילים לראות בתחזית סיכויים של יחד בראשות אלי ישי לא לעבור את אחוז החסימה – כרגע על כ 5%, לצד התחזקות הרשימה המשותפת, ש"ס, וכולנו על חשבון הבית היהודי, יהדות התורה ויחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים